Pobyt laureatów konkursu “Biale Noce” w Sankt Petersburgu, 2018

 

W dniach 6-20 lipca 2018 r. dziewiętnastu laureatów X edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji „Białe Noce” odebrało swoją nagrodę, jaką był wyjazd edukacyjny do Sankt Petersburga. 

Gościli oni  w Centrum „Intelekt” w Lisim Nosie nad Zatoką Fińską, osadzie należącej do aglomeracji Sankt Petersburga. O niezwykłości tego miejsca stanowią atmosfera i klimat, jakie tworzą pracownicy Centrum oraz przebywająca w Centrum na sesjach naukowych utalentowana rosyjska młodzież. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić najciekawsze miejsca w Obwodzie Leningradzkim oraz uczestniczyć w 20-godzinnym kursie języka rosyjskiego. Zwiedzanie zaczęło się od odwiedzenia miejsc upamiętniających obrońców Leningradu w okresie II wojny światowej – Muzeum „Droga życia”, Muzeum Obrony Leningradu, pomnik „Przerwany pierścień”. Spotkanie z miastem Sankt Petersburg rozpoczęło od rejsu statkiem po rzekach i kanałach Newy. Z perspektywy rzeki uczniowie podziwiali okazałe budynki pałaców, instytucji, mosty i pomniki, o których barwnie opowiadał przewodnik. Wycieczka ta stanowiła zapowiedź atrakcji, jakie zaplanowane były na czas pobytu. Uczniowie zwiedzili Ermitaż, Muzeum Rosyjskie, Muzeum Wody, Muzeum Aurora. Uczestniczyli w wycieczce objazdowej po Petersburgu, oglądając najciekawsze obiekty miasta - Sobór św. Izaaka,  pomnik Miedzianego Jeźdźca, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego - Cerkiew na Krwi. Po zabytkach Petersburga przyszedł czas na obejrzenie rezydencji carów rosyjskich  w Carskim Siole z bursztynową komnatą, Peterhofie z kompleksem fontann, Gatczynie i i Oranijenbaumie. Zgromadzono w nich przebogate kolekcje obrazów, arrasów, rzeźb, porcelany i mebli, które stanowiły o bogactwie rodziny carskiej i właścicieli pałaców. Stałym punktem programu jest wycieczka do Kronsztadu - silnie ufortyfikowanego rosyjskiego portu morskiego, położonego na wyspie Kotlin w Zatoce Fińskiej, gdzie znajduje się górujący nad miastem Sobór św. Mikołaja.
W czasie pobytu uczniów w Sankt Petersburgu rozgrywany był mecz piłki nożnej w ramach Mistrzostw Świata Piłki Nożnej 2018  pomiędzy Rosją i Chorwacją. I choć nie było możliwości oglądania rozgrywek „na żywo”, to można było poczuć radosny klimat tego sportowego święta. Główne ulice miasta, zwłaszcza w okolicy strefy kibica, przybrały barwy narodowe obu drużyn, a dźwięk gwizdków i trąbek przypominał o odbywającym się wydarzeniu.
Przysłowiową wisienką na torcie była wizyta w Teatrze Michajłowskim, gdzie uczniowie obejrzeli balet „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego.
 Pobyt w Petersburgu był dla młodzieży również czasem nauki języka rosyjskiego. Uczniowie uczestniczyli w intensywnym, 20-godzinnym kursie językowym. Poznali rosyjski alfabet oraz pakiet słów i zwrotów przydatnych turystom przebywającym w Rosji. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi, przeplatanymi śpiewem i zabawami. Podczas uroczystego zakończenia uczniowie mieli okazję do zaprezentowania nabytych umiejętności językowych. Nasi uczniowie uczestniczyli także w niepowtarzalnej lekcji wiedzy o społeczeństwie  - była to wizyta w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu. Pani Wicekonsul Elżbieta Niedźwiedzka opowiedziała podczas spotkania o zadaniach pracowników Konsulatu, problemach, z jakimi zwracają się do Konsulatu Polacy przebywający w Rosji oraz  realizowanych przez Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu przedsięwzięciach.
Wieczorami odbywały się wspólne dla polskich i rosyjskich uczniów zajęcia wychowawcze. Zabawom i konkursom nie było końca. Uczniowie prezentowali także swoje talenty – śpiewali, recytowali wiersze, tańczyli. Wspólne zajęcia sprzyjały integracji oraz nawiązaniu przyjacielskich kontaktów.
Pobyt uczniów w Sankt Petersburgu przypadł w okresie jednego z najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych, jakim są białe noce. Możliwość ich obserwowania stanowiła dodatkową atrakcję.
Ewa Norkowska

 

Pet01Pet02Pet03

Pet04Pet05Pet06

Pet07Pet08Pet09

facebook_page_plugin

Zobacz także...

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.