DOLNOŚLĄSCY GIMNAZJALIŚCI NA UKRAINIE

Sprawozdanie z pobytu laureatów konkursu wiedzy o Ukrainie „Nadnieprzańska epopeja” z województwa dolnośląskiego w powiecie berdyczowskim obwodu żytomierskiego w dniach 26.06. – 04.07.2016 r.

W roku szkolnym 2015/2016 odbył się na Dolnym Śląsku, za sprawą Wydziału Edukacji i Nauki UMWD oraz DODN we Wrocławiu, Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ukrainie „Naddnieprzańska epopeja”. Konkurs miał charakter drużynowy i w pierwszym etapie zmagań wymagał od uczestników wykonania przewodnika po Ukrainie w formie tradycyjnej lub multimedialnej. Pięć najlepszych drużyn zakwalifikowało się do kolejnego etapu, który sprawdzał rozległą wiedzą o historii, tradycji oraz kulturze Ukrainy. Nagrodą dla laureatów, czyli trzech najlepszych drużyn, był wyjazd na Ukrainę. 26 czerwca 2016 r. na miejscu zbiórki pojawili się uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu (opiekun: Grzegorz Marszałek), z Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie (opiekun: Artur Nawrocki) oraz z Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wrocławiu (opiekun: Marek Bednarski). Jeszcze we Wrocławiu uczestnicy wycieczki spotkali się z Jerzym Więcławskim, Dyrektorem Wydziału Edukacji i Nauki UMWD, który złożył wszystkim gratulacje i życzył szczęśliwej podróży oraz niezapomnianych przeżyć. Dolnośląscy gimnazjaliści odbywali podróż wspólnie z swoimi rówieśnikami z Ukrainy, którzy zostali laureatami konkursu wiedzy o Polsce i właśnie wracali z Karpacza. Podróż do wschodnich sąsiadów prowadziła przez przejście graniczne Korczowa – Krakowiec. 27 czerwca o godzinie 16.30 miejscowego czasu uczestnicy wycieczki dotarli do celu, czyli ośrodka charytatywnego „Otwarte Serce” we wsi Ozadiwka w powiecie berdyczowskim obwodu żytomierskiego. Wśród osób, które powitały polską grupę, byli m.in.: Pan Edward Tomaszewski, Starosta Berdyczowa, Pani Tatiana Naumeczuk, zastępca starosty oraz pracownicy Wydziału Oświaty Rejonowej Administracji Państwowej w Berdyczowie.

Już następnego dnia, 28czerwca, rozpoczęła się nasza podróż po Ukrainie. Pierwszym punktem był Sobór Św. Sofii w Kijowie, zwany - z racji wysokiej rangi, jaką od XI wieku posiada w hierarchii kościoła prawosławnego - „matką ruskich cerkwi”. Obiekt od 1990 r. znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO i zachwyca pięknem wnętrza, przede wszystkim freskami i mozaikami.

Następnie zwiedziliśmy Sobór Św. Włodzimierza, którego budowę zainicjował w 1852 roku Filaret, metropolita moskiewski, dla uczczenia 900. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. Utrzymana w stylu bizantyjskim cerkiew ma w najwyższym miejscu wysokość 49 metrów. Przeszliśmy przez tzw. „ Złotą Bramę”, średniowieczną bramę wjazdową do miasta, zbudowaną w XI wieku przez Jarosława I Mądrego.

Mieliśmy też okazję zetknąć się z najnowszą historią Ukrainy - przeszliśmy przez główny plac stolicy, Plac Niepodległości, na którym na przełomie 2004 i 2005 r. dokonała się pomarańczowa rewolucja, a od listopada 2013 r. miały miejsce protesty przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wydarzenia, które zapoczątkowały ogólnonarodowy ruch opozycyjny wobec legalnej władzy, zyskały miano Euromajdanu.

29 czerwca nadszedł czas na zwiedzenie najbliższej okolicy wsi Ozadiwka. Gościliśmy m.in. szkole, po której oprowadziła nas młodzież, pokazując sale lekcyjne i wyposażenie. Zaproponowany do wspólnej realizacji program sportowo-kulturalny p.n. „Szczęśliwy kraj dzieciństwa” pozwolił nam poznać się bliżej. Po południu udaliśmy się do niewielkiej miejscowości Rajki. Zwiedziliśmy miejscową cerkiew, a z przekazu młodzieży i miejscowej władzy poznaliśmy historię okolicy, w tym centrum kulturalno – historyczne „Odrodzenie”. W drodze powrotnej zwiedziliśmy kolejną, niewielką cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Żytomierza, miasta obwodowego, usytuowanego nad rzeką Teterew. Zwiedzaliśmy Muzeum Kosmonautyki im. Siergieja Korolowa, urządzonym w 1970 r. w domu, w którym „ ojciec ” radzieckiej kosmonautyki spędził dzieciństwo. W 1991 roku zorganizowano tutaj stałą wystawę „ Kosmos”, która prezentuje unikatową kolekcję próbek technologii kosmicznej, sprzęt i materiały astronautów, jak również dokumenty, fotografie, pamiątki z podróży międzyplanetarnych.

Zwiedzając miasto, przechodziliśmy obok Kościoła Św. Zofii, zatrzymując się na moment przed pomnikiem „naszego” papieża - Jana Pawła II. Krótki odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miał miejsce w pięknie zagospodarowanym Parku Kultury i Sportu im. Jurija Gagarina. Dzień zakończyliśmy wizytą w szkole ogólnokształcącej w Szwajkówce, gdzie spotkaliśmy się z młodzieżą i nauczycielami. Poznaliśmy historię szkoły, szkolną izbę regionalną oraz obejrzeliśmy pokaz talentów w dziedzinie artystycznej. Wieczorem zaś obejrzeliśmy emocjonujący mecz piłkarski Polska – Portugalia.

1 lipca gościliśmy w szkole w Rajhorodzie. Odbyły się tam warsztaty artystyczne - młodzież pod kierunkiem nauczycieli wykonywała branzoletki z koralików, malowała wzory ludowe na różnych przedmiotach. Obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu uczniów tej placówki oraz szkół z najbliższej okolicy. Wieczorem udaliśmy się do Winnicy, gdzie obejrzeliśmy pokaz multimedialny fontanny Roshen „Gra światła, wody i dźwięku”, zbudowanej na rzece Bug. Jest to największa na Ukrainie i w Europie pływająca fontanna o spektakularnych efektach.

2 lipca udaliśmy się do Berdyczowa na spotkanie z władzami starostwa. Ponadto zwiedziliśmy klasztor karmelitów bosych (Sanktuarium Matki Boskiej Berdyczowskiej), świątynię wzniesioną w latach 1739 - 1743 przez Janusza Tyszkiewicza, wojewodę kijowskiego. Klasztor ma za sobą burzliwą historię. W czasie II wojny światowej został zniszczony w 40% i do prawowitych właścicieli, czyli zakonu karmelitów, powrócił w 1991r., gdy Ukraina odzyskała niepodległość. W 2012 r. dokonano uroczystego oddania do użytku górnej części kościoła i ponownego poświęcenia świątyni. W części zabudowań klasztornych powstało muzeum urodzonego w Berdyczowie Josepha Conrada, właściwie Teodora Konrada Korzeniowskiego. Ponadto zwiedziliśmy kościół p.w. św. Barbary, ufundowany przez Barbarę Radziwiłłównę w 1759 r. Kościół jest znany ze ślubu Honoriusza Balzaca i Eweliny Hańskiej, dziedziczki Wierzchowni. Gościliśmy też w szkole plastycznej, gdzie obejrzeliśmy pracownie oraz prace utalentowanej młodzieży. Wieczorem odbyło się „Ognisko przyjaźni: Polska-Ukraina”, podczas którego zostały zaprezentowane przez młodzież zwyczaje Nocy Kupały, związane z letnim przesileniem Słońca (w Polsce częściej występuje określenie „noc świętojańska”).

Następnego dnia rano musieliśmy się spakować i przygotować do długiej podróży powrotnej. Udało się nam jeszcze trochę czasu spędzić w wesołym miasteczku na terenie parku miejskiego im. Tarasa Szewczenki. 4 lipca o godzinie 11.00 przyjechaliśmy do Wrocławia - zmęczeni i zadowoleni, pełni wrażeń.

Kilkudniowy pobyt na Ukrainie zapamiętamy jako czas intensywnego poznawania ludzi, tradycji, codziennego życia Ukraińców i Polaków, mieszkających na Wschodzie. Zapamiętamy piękne miejsca, bogatą historię, ale też przyjazne nastawienie ludzi do nas, ich język i ... regionalną kuchnię: smak barszczu ukraińskiego, kotletów po kijowsku, pampuszek, pielmieni (przepysznych pierożków z mięsem mielonym), uzwaru z suszonych owoców, itp. Mamy nadzieję, że nawiązane znajomości będą kontynuowane, pozwolą na jeszcze lepsze poznanie się. Młodzież jednoznacznie uznała, że wyjazd na Ukrainę za udział w konkursie „Naddnieprzańska epopeja” jest cenną nagrodą, motywującą do dalszego zgłębiania historii i tradycji wschodniego sąsiada.

 UK1UK2UK3UH3UK4UK5UK6UK7UK8

facebook_page_plugin

Zobacz także...

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.