Wizyta studyjna nauczycieli w Sankt Petersburgu

Od 27 września do 3 października nauczyciele z dolnośląskich szkół: Dorota Dobrzyniecka z Gimnazjum Nr 7 we Wrocławiu (obecnie SP nr 33), Beata Jarczewska z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Miliczu (obecnie SP Nr 1), Anna Masłowska z Gimnazjum Nr 14 we Wrocławiu (obecnie pracująca z Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 21), Anna Pandura z Gimnazjum Nr 48 we Wrocławiu oraz Mariusz Kokotowski z Gimnazjum z ZSO w Jeleniej Górze wraz z Pawłem Nowakiem – nauczycielem konsultantem z DODN we Wrocławiu brali udział w wizycie studyjnej w Sankt Petersburgu. Wytypowani nauczyciele to opiekunowie uczniów, którzy uczestniczyli w konkursie „Białe Noce” na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Była to już piąta tego typu wizyta w której wzięli udział dolnośląscy nauczyciele.
Głównym celem wizyty było merytoryczne wsparcie nauczycieli w przygotowaniach uczniów do kolejnych edycji konkursu. Uczestnicy wyjazdu w ramach wycieczek tematycznych „Miasto pałaców”, „Wenecja Północy” oraz „Teatralny Petersburg” mieli okazje zobaczyć  najważniejsze miejsca dla historii Petersburga m. in.: pałace nad Newą – Zimowy, Marmurowy, Mienszykowa, Pole Marsowe, Sobory: Kazański, Zbawiciela na Krwi, Smolny, plac Pałacowy, Newski Prospekt, zwiedzić muzea: Rosyjskie i Ermitaż, czy też obejrzeć spektakl operowy „Czarodziejski flet” w Teatrze Michajłowskim. Ważnym punktem programu było uczestniczenie w obchodach Dnia Nauczyciela, który zostały zorganizowany w nowym Teatrze Maryjskim. Uroczystość odbyła się z udziałem wicegubernatora obwodu leningradzkiego, przedstawicieli organów wykonawczych i ustawodawczych, władz lokalnych, instytucji edukacyjnych, popularnych i cenionych nauczycieli, najlepszych nauczycieli w obwodzie leningradzkim, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, partnerów społecznych i przedstawicieli regionów partnerskich w działaniach międzynarodowych. Po uroczystości wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć balet „Romeo i Julia”.
Uczestnicy wyjazdu realizowali równocześnie program przygotowany przez Leningradzki Obwodowy Instytut Rozwoju Edukacji w Sankt Petersburgu. W jego ramach nauczyciele zostali zapoznani z historią placówki i możliwościami kształcenia i dokształcania nauczycieli, a także uczestniczyli w posiedzeniu okrągłego stołu, przy którym omawiano najważniejsze wyzwania i tendencje edukacyjne w obydwu krajach, ze szczególnym uwzględnieniem procesu informatyzacji. W obradach uczestniczyli: Prorektor Weronika Iwanowna Rebrowa, Prorektor Aleksandr Iwanowicz Bukriejew, Prorektor Andriej Michajłowicz Fofanov, Prorektor Wasilij Pietrowicz Panasiuk oraz Siergiej Aleksandrowicz Lisicyn, Kierownik Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych w Instytucie. Dodatkowo doprecyzowane zostały zasady kolejnej edycji konkursu o Rosji i o Polsce. Tematem przewodnim konkursu ma być „Podróż po regionie partnera”. Uczniowie oprócz treści dotyczących całej historii Rosji mieliby okazję zapoznać się z miejscami i postaciami ważnymi dla kształtowania się i funkcjonowania tych obszarów.
Nauczyciele uczestniczyli także w wyjeździe studyjnym do trzech placówek.  Pierwszą z nich była szkoła w Wsiewołożsku, jedna ze stu szkół realizująca projekt e –szkoły, czyli państwowy program pełniej informatyzacji placówek w Obwodzie Leningradzkim. Grupa miała okazję obejrzeć szkołę z niezwykłym Muzeum Kotów, które jest jednocześnie pracownią artystyczną oraz uczestniczyć w lekcji języka rosyjskiego, na której zademonstrowano wykorzystanie elektronicznego kontentu edukacyjnego i pracę uczniów z tabletami. Drugim miejscem, jakie zostało przedstawione uczestnikom wyjazdu, była nowoczesna szkoła w Koltuszy, wyposażona w różnorodne pracownie techniczne. Szczególnie wyjątkowym miejscem w szkole było muzeum poświęcone zarówno miejscowości, jak i różnorodnym aspektom wydarzeń II wojny światowej, które miały miejsce w okolicach szkoły i w rejonie. Dodatkowo wyrażono chęć nawiązania ściślejszej współpracy, która mogłaby doprowadzić do wymiany uczniowskiej pomiędzy placówkami. Ostatnią odwiedzoną placówką była znajdująca się w Wyborgu Szkoła Nr 1, byłe Gimnazjum z prawie stuletnią tradycją. Oprócz odwiedzin w pracowni artystycznej, gdzie uczniowie zajmują się  wytworami ceramicznymi, nauczyciele z Dolnego Śląska uczestniczyli w lekcji historii. Dopełnieniem wyjazdu była wizyta z zamiejscowym oddziale Ermitażu oraz słynnej bibliotece Alvara Aalto, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Program przygotowany przez Leningradzki Obwodowy Instytut Rozwoju Edukacji był niezwykle bogaty i interesujący. Uczestnicy podkreślali jak ważne dla ich warsztatu nauczycielskiego było pogłębienie wiedzy o kulturze i historii Rosji oraz przedstawione przykłady dobrych praktyk, realizowanych w szkołach Obwodu Leningradzkiego. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że ta wizyta była wartościowym przedsięwzięciem, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i w rozwoju osobistym.

Paweł Nowak

 

20170929 12064420170929 173657

20171002 13294720171002 152101

20171002 154250IMG 0145

IMG 0147IMG 0213

IMG 2727IMG 20170928 151410 resized 20171008 103600898

IMG 20170930 103807 1 resized 20171008 103601232news 1066 000

 

 

 

facebook_page_plugin

Zobacz także...

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.