Młodzież gimnazjalna z Województwa Dolnośląskiego w Berdyczowie na Wołyniu

12 maja 2017 roku w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbył się  finał III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ukrainie „Naddnieprzańska epopeja” zorganizowanego przez Wydział Edukacji i Nauki UMWD. Podczas konkursu uczniowie mogli wykazać się wiedzą o historii i kulturze polskiej, która była obecna przez stulecia na obszarze Ukrainy.

Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z wrocławskiego gimnazjum nr 14: Krzysztof Głowacz, Kacper Majewski,  Filip Pierzecki, Franciszek Suszko. Opiekun Pani Joanna Łażniowska.

Drugie miejsce zajęli: Wiktoria Gąsiorek, Karol Janic, Łukasz Łowicki, Alicja Siwak z gimnazjum ze Ścinawy. Opiekun Pani Ewa Czajkowska.

Trzecie miejsce uczniowie gimnazjum z Bierutowa: Patrycja Pitra, Weronika Pitra, Angelika Żolińska.  Opiekun Pani Lidia Słomska.

Nagrodą był wyjazd na Ukrainę do Berdyczowa. Organizacją pobytu na miejscu zajmowała się Wanda Iwasiuk, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr XV, przedstawiciel partnera z Ukrainy.

Berdyczów zamieszkują prawosławni, chrześcijanie i żydzi. Dlatego też zwiedzaliśmy budynki sakralne charakterystyczne dla tych religii, a także poznaliśmy wspólne losy Ukraińców, Żydów ,Polaków i Rosjan. Mieliśmy okazje odwiedzić Berdyczowskie Muzeum Żydowskie i Muzeum Miasta usytuowane w Klasztorze Bosych Karmelitów. Klasztor wraz z Kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny założony został przez Janusza Tyszkiewicza w 1626 roku.  W Humanie zwiedzaliśmy piękny liczący ponad 200 lat park „Sofiówka”, założony przez polskiego arystokratę Stanisława Potockiego. Do Polaków żyjących na  terenach dzisiejszej Ukrainy przed II wojną światową, których śladami podążaliśmy podczas wycieczki, należała także Ewelina Hańska, która w kościele św. Barbary w Berdyczowie zawarła związek małżeński z Honore de Balzac.

Laureaci konkursu zobaczyli, jak wygląda nauka w szkole ukraińskiej, uczestnicząc w lekcjach języka ukraińskiego, podczas których ćwiczyli wymowę ukraińskich słów.
Z dokonaniami ukraińskich uczonych zapoznaliśmy się zwiedzając Muzeum Kosmonautyki im. Sergieja Korolowa w Żytomierzu oraz Muzeum Mikołaja Pirogowa pioniera nowoczesnej chirurgii mieszczące się w Winnicy. Najnowszą historię Ukrainy poznawaliśmy w Kijowie, zwiedzając Plac Niepodległości (ukr. Majdan Niezależności), gdzie oglądając zdjęcia i czytając wspomnienia o poległych za wolność Ukrainy, dowiedzieliśmy się o wydarzeniach Euromajdanu.

Gospodarze zorganizowali dla młodzieży uczestniczącej w wymianie polsko-ukraińskiej spotkanie, podczas którego uczniowie opowiadali o sobie oraz wzajemnie się poznawali.

Niewątpliwie była to bardzo ciekawa i pouczająca wizyta, która na długo pozostanie we wspomnieniach polskich i ukraińskich uczniów oraz nauczycieli.

Ukraina ZalUkraina Zal (1)Ukraina Zal (2)Ukraina Zal (3)Ukraina Zal (4)Ukraina Zal (5)Ukraina Zal (6)

facebook_page_plugin

Zobacz także...

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.