Konferencja: „W poszukiwaniu tożsamości” - Szklary Górne

W ramach projektu „Tożsamość Dolnoślązaków – Unia Wielu Kultur” 27.10.2014 roku w Szklarach Górnych w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego, odbyła się kolejna konferencja „W poszukiwaniu tożsamości”.

Zaproszonych gości przywitały Agnieszka Król-Stępień, Dyrektor Ośrodka oraz Elżbieta Rakoczy-Kozakiewicz, Kierownik legnickiej Filii DODN we Wrocławiu, jako współorganizator. Na wstępie głos zabrał Michał Huzarski, Radny Sejmiku Dolnośląskiego, który reprezentował Radosława Mołonia, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Danuta Wantuła, Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lubinie, którzy w miłych słowach powitali przybyłych na konferencję nauczycieli.
Wykład dr Barbary Techmańskiej „Historia na widokówce i portrecie zapisana…” – przeniósł słuchaczy do XIX-wiecznego Lubina tak, że zasłuchani nawet nie zauważyliśmy upływu czasu. Jerzy Starzyński z kolei w sposób dynamiczny opowiedział o doli mniejszości w pierwszych latach po przesiedleniu oraz o współczesnym, wspólnym dziele mniejszości narodowych i etnicznych, książce pt. „Kto siedzi na miedzi (-y) ?”. Elżbieta Rakoczy-Kozakiewicz przedstawiła działania DODN związane z regionalizmem i poszukiwaniem tożsamości oraz zaprosiła wszystkich do współpracy. Zwróciła uwagę na fakt, że najważniejszą rolą nauczycieli jest odpowiedni przekaz opowieści i faktów dotyczących naszego specyficznego regionu.
Na zakończenie konferencji uczestnicy i wykładowcy mieli możliwość krótkiej wymiany zdań, na kanwie wysłuchanych wykładów.
Konferencja została bardzo wysoko oceniona przez słuchaczy. Wszyscy wyrazili nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie dotyczące tematyki tożsamości naszego wielokulturowego regionu.

   

 

facebook_page_plugin

Zobacz także...

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.