„WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły”

Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii

działania Ministerstwa Edukacji i Nauki

 

Poprawa stanu zdrowia fizycznego uczniów po powrocie do zajęć stacjonarnych

Dzieci są zmęczone siedzeniem w domu, mają obniżoną sprawność fizyczną, pojawia się u nich nadwaga. To sygnały, które coraz częściej można usłyszeć od rodziców i nauczycieli w czasie pandemii. Nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały wiele szkód. Mamy na to sposób. Razem ze specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego pomożemy młodym ludziom wrócić do sprawności fizycznej. Już w kwietniu tego roku ruszył program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły”.

Etapy:

I etap „Szkolenia dla nauczycieli” 

– obejmuje on przygotowanie oraz przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej ze wszystkich województw. Tematy szkoleń dotyczą zarówno aspektów psychologicznych, jak i zdrowotnych. W trakcie szkoleń nauczyciele poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom hipokinezji i izolacji społecznej. Zdobędą wiedzę,  jaki  wzbudzać i utrzymywać wśród uczniów motywację do systematycznej aktywności fizycznej. Szkolenia są realizowane na bazie najnowszych osiągnięć naukowych i wdrożeniowych opracowywanych przez specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego. Część metodyczna uwzględnia nowatorskie i innowacyjne rozwiązania przygotowane przez nauczycieli akademickich.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/narodowy-program-wsparcia-uczniow-po-pandemii–dzialania-mein

II etap „Sport Kluby”

– celem jest poprawa kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przez ich udział w dodatkowych oraz nieodpłatnych zajęciach sportowych. Organizacja tych zajęć będzie punktem wyjścia do przeprowadzenia badań naukowych, które pozwolą określić stan kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po okresie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19. W trakcie zajęć będą prowadzone testy sprawnościowe oraz badania ilościowe. Na ich podstawie powstanie raport naukowy dotyczący stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Nauczyciele, którzy ukończyli szkolenie w I etapie i otrzymali certyfikat, będą mogli aplikować o środki na prowadzenie zajęć dodatkowych w ramach tzw. „Sport Klubów”.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ruszaja-zapisy-do-sport-klubow-ii-etap-programu-wf-z-awf–aktywny-powrot-do-szkoly

 

Bliższych informacji udziela: Sylwia Nadolska nauczyciel – konsultant

Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu

tel. +48 508 691 174

e-mail: sylwia.nadolska@dodn.dolnyslask.pl

Powrót do góry

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami o DODN! Zapisz się