Relacja z konferencji „Moc słów – o roli komunikacji w przestrzeni edukacyjnej”
Opracowała: Urszula Tkaczyk, nauczyciel-konsultant w DODN we Wrocławiu filia w Legnicy
w dniu 17 maja 2022 r. Zespół ds. Promocji Zdrowia zorganizował dla środowiska edukacyjnego III Wojewódzką Konferencję pt. „Moc słów – o roli komunikacji w przestrzeni edukacyjnej” . Konferencję otworzył Jan Lewandowski– kierownik legnickiej filii DODN, wprowadzając odbiorców w tematykę spotkania.
W sesji wykładowej jako pierwsza głos zabrała Mirella Zajega, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia, która wypowiedziała się na temat „Pozytywnego dialogu z sobą”. Prelegentka podkreśliła moc słów, które wypowiedziane w relacji z sobą i z innymi wpływają na zdrowie i jakość życia. Największą moc przypisała słowom, których używamy w wewnętrznym dialogu opisując samych siebie i zjawiska zachodzące wokół nas.
Drugi wykład wygłosiła Krystyna Pac – Marcinkowska , nauczycielka-konsultantka wałbrzyskiej filii DODN pt. „Czy polska szkoła jest miejscem profesjonalnej komunikacji?”. Prelegentka podkreśliła rangę tematu i podjęła próbę odpowiedzi na zadane w temacie pytanie. Swój wykład rozpoczęła od wyjasnienia, czym jest „profesjonalna komunikacja”, a następnie udzieliła odpowiedzi w kontekście badań empirycznych.
Trzeci wykład pt. „ Kultura fizyczna jako narzędzie kształtowania właściwych relacji międzyludzkich” wygłosił Rafał Wichowski, nauczyciel– konsultant jeleniogórskiej filii DODN. Autor wystąpienia przedstawił kulturę fizyczną jako istotne narzędzie budowania ważnych relacji społecznych: uczeń – uczeń, uczeń – nauczyciel, nauczyciel – nauczyciel, ja – ja.
W drugiej części konferencji, poświęconej dobrym praktykom głos zabrała Iwona Obrębska, szkolny koordynator Szkoły Promującej Zdrowie, która przedstawiła działalność prozdrowotną Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie w wystąpieniu pt. „Od słowa do zdrowia” . Prelegentka istotną część swojego wystąpienia poświeciła empatycznej komunikacji, która wpływa na dobrostan całej społeczności szkolnej.
O inicjatywach prozdrowotnych w Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie opowiedziała wicedyrektor Agnieszka Kocaba. Na uwagę zasługuje rekomendowany „Program profilaktyki uniwersalnej dla uczniów” w wieku 12–14 lat, oparty na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. Program „Przeciwdziałania Przyjmowaniu Substancji Uzależniających przez uczniów dla szkół” stanowi bardzo dobre narzędzie w przedstawieniu problemów związanych z konsekwencjami stosowania narkotyków zarówno dla jednostki, jak i społeczeństwa. Jest to optymalna droga dotarcia z tym zagadnieniem do ludzi młodych. Program zakłada aktywne włączanie rodziców i opiekunów uczniów.
Konferencję zamknął Jan Lewandowski– kierownik legnickiej filii DODN, który dokonując podsumowania poruszanych kwestii podkreślił potrzebę dbania o jakość komunikacji przez wszystkie środowiska , poniewaz od jej jakości zależy skuteczność wychowania i nauczania.
Moderatorką konferencji, dbającą o sprawny przebieg wydarzenia, była Urszula Tkaczyk- nauczycielka-konsultantka z legnickiej filii DODN.