Relacja ze szkolenia „Nowożytne doradztwo zawodowe”
Opracowała: Ewa Norkowska, nauczyciel-konsultant w DODN we Wrocławiu
W dniach od 4.12.2021 r. do 19.02.2022 r. w DODN we Wrocławiu realizowane było szkolenie pt. „Nowożytne doradztwo zawodowe”. Zajęcia prowadziły: Ewa Norkowska i Małgorzata Reichel. W 32-godzinnym szkoleniu wzięło udział 14 nauczycieli/doradców zawodowych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych gminy Wrocław i gminy Czernica.
Szkolenie miało na celu pokazanie nowej perspektywy doradztwa zawodowego oraz możliwości zaadoptowania niestandardowych narzędzi poradniczych w celu zwiększenia efektywności usług i skuteczności działań szkolnych doradców zawodowych.
Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:
- Podejście konstruktywistyczne w poradnictwie kariery – struktura procesu poradniczego, narzędzia stosowane w poradnictwie konstruktywistycznym, przebieg procesu doradczego.
- Poradnictwo socjodynamiczne – socjodynamiczna filozofia pomagania, podstawowe strategie pomocy, narzędzia stosowane w poradnictwie socjodynamicznym, przykładowy scenariusz praktyki poradnictwa socjodynamicznego.
- Kompetencje doradcy zawodowego i jego zaangażowanie w proces poradniczy – wymagania kwalifikacyjne w stosunku do szkolnych doradców zawodowych, kompetencje doradcy zawodowego, ewaluacja procesu poradniczego.
Zarówno podejście konstruktywistyczne, jak i socjodynamiczne zakładają twórcze podejście doradcy zawodowego do procesu poradniczego. Doradca zawodowy występuje w roli osoby towarzyszącej w procesie samopoznania, poznawania świata zawodów, rynku edukacyjnego i rynku pracy. Nie proponuje gotowych rozwiązań, ale wspiera radzącego się w procesie planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych.
Doradcy przypisuje się rolę brikolera. Brikolerzy tworzą rozwiązania problemów; nie stosują z góry założonych interwencji. Wykorzystują zgromadzony materiał – również przeróżne pojęcia i nowo pojawiające się zbiory informacji oraz doświadczeń. Kierując się wnioskami pochodzącymi z uważnej analizy sytuacji życiowej osoby poszukującej wsparcia, starają się wybrać najlepsze z dostępnych rozwiązań (Peavy, 2014, s. 109). Doradca-brikoler powinien być eksperymentatorem otwartym na poszukiwanie nowych perspektyw, ze świadomością, że nie ma gotowych odpowiedzi.
Podczas zajęć omówione i przeanalizowane zostały również możliwe sposoby ewaluacji procesu poradniczego oraz Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Nauczycielom/doradcom zaprezentowano narzędzia wykorzystywane „w nowożytnym doradztwie zawodowym” oraz przykładowe scenariusze procesu poradniczego w obydwu nurtach. Uczestnicy szkolenia zaprezentowali swoje pomysły na zastosowanie poznanych narzędzi w procesie doradczym oraz w ewaluacji procesu poradniczego. Na zajęciach opracowali katalog kompetencji doradcy socjodynamicznego i konstruktywistycznego.
Bibliografia:
- Peavy, R.V. 2014. Poradnictwo socjodynamiczne. Praktyczne podejście do nadawania znaczeń, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”: Bielsko-Biała 2014.
- Amundson N. E. Aktywne zaangażowanie. Istota i praktyka poradnictwa kariery, Fundacja Imago: Wrocław 2017.
Górka, A. Raport podsumowujący projekt „Nowa perspektywa doradztwa zawodowego”. Monografia procesu adaptacji podejścia socjodynamicznego na grunt polskiego poradnictwa zawodowego.