Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,
Szanowni Państwo,
niniejszym prezentujemy filmy, które zwyciężyły w dolnośląsko-saksońskim konkursie filmowym pn. „Mój sąsiad i ja w Europie. Uczniowie z Saksonii i Dolnego Śląska w dialogu – Mein Nachbar und ich in Europa. Schülerinnen und Schüler aus Sachsen und Niederschlesien im Austausch“ w roku szkolnym 2024/2025.
Konkurs skierowany był do młodzieży z dolnośląskich i saksońskich szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczestniczek i uczestników było nagranie i zmontowanie filmu krótkometrażowego, zachęcającego rówieśników z partnerskiego regionu do odwiedzenia wybranego miejsca na Dolnym Śląsku lub w Saksonii. Uczniowie i uczennice pracowali w tandemach.
Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Saksoński Urząd ds. Szkolnictwa i Edukacji (Landesamt für Schule und Bildung – LaSuB), zaś jego realizatorami – Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz LaSuB.
Na Dolnym Śląsku do konkursu przystąpiło łącznie 69 tandemów (138 uczennic i uczniów) z 17 placówek. Na etapie szkolnym wyłoniono 24 filmy, spośród których Komisja Konkursowa na etapie transregionalnym wybrała 5 zwycięskich prac (nagrody równorzędne). Dodatkowo zdecydowano o przyznaniu dwóch wyróżnień.
Laureatki konkursu wraz z nauczycielkami wspierającymi je podczas pracy nad filmami uczestniczyły w polsko-niemieckich warsztatach, które odbyły się w terminie 19–23 maja 2025 r. w Görlitz.
LAUREACI
A oto zwycięskie filmy (w kolejności alfabetycznej):
- „Błędne Skały / Wilde Löcher”
Autorki: Alicja Gaweł & Hanna Wierzbicka
Szkoła: Zespół Szkół Integracyjnych nr 6 we Wrocławiu
Opiekun merytoryczny: pani Magdalena Zambrzycka
FILM „ZS6 Wrocław 2” [Kliknij i obejrzyj]
- „Dzielnica Czterech Wyznań / The Four Denominations District”
Autorki: Sofia Klimovich & Alesia Stankevich
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące DZDZ Terra Nova we Wrocławiu
Opiekun merytoryczny: pani Natalia Śliwińska
FILM „LO DZDZ Wrocław” [Kliknij i obejrzyj]
- „Wrocław – nasze miasto / Wrocław – Our City”
Autorki: Weronika Mikietka & Zuzanna Oracz
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu
Opiekun merytoryczny: pani Katarzyna Sroka
FILM „VIII LO Wrocław 2” [Kliknij i obejrzyj]
- „Zamek Książ i okolice – niekończąca się historia / Das Schloss Książ und seine Umgebung – eine unendliche Geschichte”
Autorki: Laura Kamaszyło & Malwina Skuza
Szkoła: I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Oleśnicy
Opiekun merytoryczny: pani Aldona Monieta
FILM „I LO Oleśnica 1” [Kliknij i obejrzyj]
- „Zamek Książ. Śladami Księżnej von Pless / Das Schloss Fürstenstein. Auf den Spuren von Fürstin Daisy von Pless”
Autorki: Milena Kulik & Małgorzata Mickiewicz
Szkoła: Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu
Opiekun merytoryczny: pani Magdalena Piekarska-Borówka, pani Iwona Kaj
FILM „ALO Wrocław” [Kliknij i obejrzyj]
Z radością informujemy, że film „Zamek Książ. Śladami Księżnej von Pless / Das Schloss Fürstenstein. Auf den Spuren von Fürstin Daisy von Pless” dobył największe uznanie wśród uczestniczek i uczestników warsztatów w Görlitz.
WYRÓŻNIENIA:
- „Kamieniec Ząbkowicki – odkryj klejnot w koronie Dolnego Śląska”
Autorki: Karolina Fatyga & Nicola Strzałkowska
Szkoła: Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogólnokształcących we Wrocławiu
Opiekun merytoryczny: pan Grzegorz Samotiuk
FILM „ZSEO Wrocław” [Kliknij i obejrzyj]
- „Wrocław, nasz dom / Wrocław, Our Home”
Autorzy: Jakub Kurek & Weronika Orawska
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół i Placówek Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. M. Lutra we Wrocławiu
Opiekun merytoryczny: pani Jolanta Pelc
