Projekt „Sztuka łagodzi obyczaje”
Autor i koordynator projektu: Bogusława Bogucka
Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu Filia w Jeleniej Górze realizował w roku szkolnym2022/2023 projekt Sztuka łagodzi obyczaje. Projekt ten realizowany był w głównej mierze we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Do projektu zapraszane były również inne osoby, które włączyły się w działania i realizowały planowane zagadnienia. Projekt realizowany był od września 2022 roku do czerwca 2023roku i obejmował szeroki zakres tematyczny, prezentowany poniżej.
- 15 IX 2022r – Konferencja Łyżeczka miodu – edukacja w plenerze.
W trakcie konferencji wystąpił zespół wokalno-muzyczny absolwentów szkoły muzycznej (wokal, gitara, klawisze) i uczennica tejże szkoły. Dzięki niemu odbyliśmy podróż z Francji poprzez kraje anglojęzyczne do Polski. Został przygotowany śpiewnik Zaśpiewaj z nami – znane i lubiane, który pozwolił uczestnikom spotkania włączyć się do wspólnego śpiewania. Na spotkanie zostali zaproszeni w ramach współpracy seniorzy sybiracy, którzy poprowadzili warsztaty: przygotowanie jesiennych bukietów i saszetek zapachowych z lawendą.
- 04 X 2022r. – Międzynarodowy Dzień Muzyki – znaczenie sztuki w życiu człowieka. Oficjale rozpoczęcie projektu.
W ramach spotkania odbyły się wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzyki, 15 lat działalności Galerii N… oraz wernisaż wystawy linorytów – Czarno na białym. Wartością spotkania były: bardzo ciekawy wykład na temat muzyki na przestrzeni dziejów, wzbogacony koncertami nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze oraz artystki Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (fortepian, skrzypce, obój, śpiew); prezentacja wybranych zdjęć z wystaw polskich i międzynarodowych, które odbyły się w DODN podczas 15 lat jej funkcjonowania; przygotowanie niespodzianek (prezentów promocyjnych) dla nauczycieli; pamiątkowe Dukaty Galeryjne; wernisaż wystawy linorytów, w ramach którego między innymi zapoznano uczestników z fazami powstawania dzieła i narzędziami twórczymi.
- 10 X 2022r.– Współudział w koncercie niepodległościowym Viva Patria Polonia. Społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze zorganizowała koncert w Filharmonii Dolnośląskiej, będący włączeniem się w obchody 104. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości
- 20 XII 2022r. Wydarzenie Kolędowanie z seniorami we współpracy z filią Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Jeleniej Górze. Przygotowano śpiewniki „Kolędy i pastorałki polskie” oraz wybrane wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Na spotkanie zaproszony został zespół Sybiraczki i Kresowianie, wraz z którym śpiewano kolędy i pastorałki. Poruszano również tematykę związaną z poszanowaniem innych kultur i zwyczajów. Impreza bardzo udana, na długo zostanie w pamięci uczestników.
- 25 I 2023r. – konferencja Karnawał w muzyce, literaturze i obyczajach.
W ramach spotkania wysłuchano wspaniałego koncertu muzyki karnawałowej w wykonaniu nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jeleniej Górze Spacerem od Paryża przez Wenecję, Sewillę do Warszawy (fortepian, klarnet, skrzypce). W ramach wykładów pani Elżbieta Terlega –Stachów przedstawiła historię muzyki karnawałowej na przestrzeni dziejów, a pani dr Anna Stodolna – Rybczyńska w wykładzie Niech żyje bal – o karnawale polskim obyczajowo i literacko opowiedziała o polskim karnawale. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy wykonywali maski karnawałowe.
- 03 IV 2023r. – konferencja Tolerancja wobec wszystkich kultur i szacunek wobec nich w wieloaspektowej pracy nauczyciela.
W ramach spotkania wysłuchano wykładu na temat postaw szacunku i tolerancji wobec siebie, innych kultur i narodowości oraz zapoznano się z historią i tradycjami obchodzenia świąt wielkanocnych w różnych kulturach i narodowościach. W trakcie spotkania delektowano się smakami babek wielkanocnych. Na zakończenie wysłuchano wspaniałego koncertu pasyjnego Poprzez muzykę baroku i okresu neoklasycyzmu w koncercie pasyjnym w wykonaniu profesorów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze oraz artystki Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (fortepian, skrzypce, obój, śpiew).
- 20 VI 2023r. – Podsumowanie projektu Sztuka łagodzi obyczaje pod hasłem „Wiwat wakacje”. W ramach spotkania podsumowano projekt, przedstawiono i omówiono cykl rocznych spotkań oraz ich efekty. Wręczono podziękowania artystom i wykładowcom. Punktem kulminacyjnym był koncert różnorodnej muzyki. Profesorowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze oraz absolwentka tej szkoły i artystka Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze wykonali utwory: Ludwiga van Beethovena oraz mazurki Chopina. Następnie wysłuchano koncertu wokalnego utworów Franka Sinatry, Elvisa Presleya i Indilii w wykonaniu absolwentki szkoły muzycznej. Na zakończenie wysłuchano i wspólnie śpiewano piosenki wakacyjne i obozowe w wykonaniu zespołu Sybiraczki i Kresowianie. Cała Galeria N… wypełniła się zapachem mięty do słów piosenki Lato pachnące miętą.
W ramach spotkań projektowych zawsze odbywały się wykłady i prezentacje adekwatne do tematyki wydarzeń. Przygotowywano bibliografię, odniesienia do wybranych zapisów podstawy programowej, przedstawiano propozycje zajęć dla nauczycieli oraz gadżety dla uczestników (między innymi śpiewniki, dukaty galeryjne, wiosenne bociany, jesienne bukiety, maski karnawałowe oraz materiały promocyjne). Należy podkreślić, że wszystkie były przygotowywane przez konsultanta DODN, koordynatora i autora projektu, p. B. Bogucką.
Spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, studentów i społeczności lokalnej o czym świadczyła wysoka frekwencja i podziękowania.
Efektem spotkań była między innymi integracja wielopokoleniowa, integracja środowiska oświatowego i lokalnego, promocja uzdolnień muzycznych, poznawanie różnych rodzajów muzyki i sztuki plastycznej, umiejętność odpowiedniego zachowania się na imprezach kulturalnych oraz propozycje pracy z uczniami do wykorzystania przez nauczycieli oraz możliwości nawiązania współpracy z różnymi instytucjami.