Projekt „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie w tym uczenia się dorosłych, w Województwie Dolnośląskim” dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy realizowany jest w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2026 r.
Całkowita wartość dofinansowania wynosi 21 500 000,00 PLN
Projekt realizowany jest w Partnerstwie pięciu podmiotów:
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego/Departament Spraw Społecznych i Rynku Pracy – Lider Projektu
- Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
- Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy
- Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG
- Politechnika Wrocławska
Celem głównym projektu jest budowa systemu koordynacji działań w województwie dolnośląskim, zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Przyczyni się to do wzmocnienia dopasowania kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, zmian społecznych zachodzących w regionie oraz upowszechniania uczenia się przez całe życie.
System koordynacji działań w województwie zostanie oparty o powołany przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Wojewódzki Zespół Koordynacji (WZK). W skład WZK wchodzą˛ przedstawiciele kluczowych, na rzecz rozwijania umiejętności w województwie dolnośląskim, podmiotów i instytucji
Projekt umożliwi wsparcie wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 jako polityki publicznej (ZSU 2030) na poziomie województwa dolnośląskiego, co zostanie osiągnięte przede wszystkim poprzez:
1) wspieranie w województwie realizacji polityki na rzecz rozwijania umiejętności,
2) skoordynowanie w województwie działań różnych podmiotów na rzecz rozwijania umiejętności.
Główne zadania przewidziane do realizacji w projekcie kontekście realizacji celu w podziale na Partnerów:
Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli:
Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji
- Opracowania, raporty, analizy
- Posiedzenia WZK
- Wyjazdy członków WZK w regionie i poza region (delegacje)
- Seminaria, konferencje
Wspieranie uzdolnień w edukacji formalnej i uczeniu się nieformalnym (DODN): upowszechnianie modelowych rozwiązań na rzecz rozwoju uczniów uzdolnionych i rozwijania umiejętności podstawowych i przekrojowych w ramach uczenia się nieformalnego. Zadanie będzie realizowane od kwietnia 2023 do sierpnia 2026, a koszty ponoszone do 30 czerwca 2026 roku.
- Dolnośląski System Wspierania Uzdolnień
- Stworzenie sieci współpracy organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju umiejętności w ramach działań pozaszkolnych dla osób w każdym wieku (dzieci, młodzieży i dorosłych), m.in. poprzez stworzenie sieci współpracy, promocję działań organizacji, wymianę doświadczeń, promowanie dobrych praktyk, etc.
Funkcjonowanie biura koordynacji
- Pracownicy biura koordynacji
- Najem pomieszczenia/pomieszczeń na biuro koordynacji
- Wyposażenie biura koordynacji
- Wyjazdy pracowników biura koordynacji w regionie i poza region (delegacje)
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy
Rozwój Doradztwa Zawodowego (DWUP): zbudowanie rozwiązań organizacyjnych na rzecz rozwijania doradztwa zawodowego w regionie.
- Budowa sieci współpracy doradców z różnych branż (oświata, rynek pracy, wolny rynek), w tym: tworzenie nowych sieci doradców zawodowych, rozwijanie istniejących i tworzenie nowych metod i narzędzi wykorzystywanych w doradztwie zawodowym, z uwzględnieniem zróżnicowania potrzeb edukacyjnych osób uczących się oraz osób dorosłych.
- Budowanie kultury korzystania z poradnictwa zawodowego przez całe życie – Upowszechnianie wiedzy na temat możliwości korzystania z usług doradczych we wszystkich grupach wiekowych przez wykorzystanie platformy internetowej wspierającej zadania z zakresu doradztwa zawodowego oraz wymiany dobrych praktyk.
ARLEG:
Współpraca pracodawców na rzecz kształcenia i rozwijania umiejętności pracowników na dolnośląskim rynku pracy (ARLEG): wypracowanie innowacyjnych narzędzi i metod współpracy pracodawców na rzecz rozwoju umiejętności pracowników, zgodnie z idea˛ uczenia się˛ przez całe życie oraz kształcenia poza formalnego i uczenia się nieformalnego.
- Analiza efektywności działań podejmowanych na rzecz rozwoju umiejętności pracowników MŚP, wraz z aktualnym badaniem wśród pracodawców nt. stanu i zapotrzebowania na kształcenie w edukacji formalnej i poza edukacja˛ formalną.
- Diagnozowanie potrzeb kompetencyjnych przedsiębiorstw wraz z bieżącym prowadzeniem rejestru jej wyników/danych (anonimowych) w celu analizowania trendów i ew. braków kompetencyjnych.
- Wykorzystanie na poziomie regionalnym rozwiązań systemowych na rzecz rozwoju umiejętności osób dorosłych (pracowników).
- Budowa bazy nauczycieli kształcenia zawodowego w regionie – działania na rzecz koordynacji szkoleń branżowych i zapotrzebowania pracodawców.
- Stworzenie narzędzi wymiany informacji o zapotrzebowaniu na umiejętności pomiędzy przedsiębiorcami i instytucjami edukacyjnymi działającymi w zakresie edukacji nieformalnej i poza formalnej.
- One stop shop – punkt kompleksowej obsługi pracodawcy w obszarze szkoleń/doradztwa/studiów podyplomowych
Politechnika Wrocławska
Rozwijanie idei LLL i STEM na rzecz promocji edukacji w regionie (Politechnika Wrocławska): zbudowanie rozwiązań na rzecz promowania idei uczenia się˛ przez całe życie ze szczególnym uwzględnieniem działań powiązanych z rozwojem umiejętności STEM oraz kreatywnością˛.
- Promocja wykorzystania STEAM w różnych formach edukacji.
- Promocja rozwiązań na rzecz LLL/LWL.
- Utworzenia klastra Akademickich biur Karier (ABK) i rozwój współpracy z otoczeniem społeczno – gospodarczym uczelni.
- Rozwój sieci współpracy szkół wyższych w regionie.